Přeskočit na obsah

Open Air Nepomuk 2021

Eva Urbanová měla být na startu své kariéry jedním z pilířů nepomuckých událostí u příležitosti výročí 600 let od umučení sv. Jana Nepomuckého v roce 1993. Tehdy se koncert neuskutečnil a trvalo celých 28 let, než se slavná operní diva vrátila a vystoupila na největším pódiu, které kdy na našem náměstí stálo. A to u příležitosti 300. výročí blahořečení světce. Doprovodili ji přitom mladí talentovaní sólisté Michaela Katráková a Martin Vydra, Komorní orchestr Národního divadla dirigoval David Švec. Režisérské židle se ujal Adam Rezek, který vykouzlil nezapomenutelný zážitek rovněž pro diváky u televizních obrazovek České televize, a tak bylo spolu se svatým Janem Nepomuckým důstojně propagováno rovněž město Nepomuk s úchvatnými pohledy na oba kostely či na zámek Zelená Hora. I to zapadalo do hvězdného příběhu, Eva Urbanová je označována za historicky nejlepší Libuši, a libreto Libuše vzniklo díky Zelenohorskému rukopisu, nalezeném roku 1817 na Zelené Hoře. Závěr z proroctví Libuše se slovy „Můj drahý národ český neskoná, on pekla hrůzy slavně překoná“, který zazněl na nepomuckém náměstí, vehnal mnohým z diváků do tváří slzy.

Akce se zúčastnila celá řada vzácných hostů, počínaje první dámou Ivanou Zemanovou, krajskou hejtmankou Ilonou Mauritzovou, senátorem Václavem Chaloupkem, primátorem Plzně a předsedou podvýboru kultury poslanecké sněmovny Martinem Baxou či Zdenkem Wasserbauerem, generálním vikářem pražským. Nevšedním zážitkem pro diváky byl například sólisty bravurně zvládnutý „duet“ Známť já jednu dívčinu se dvěma Mařenkami a jedním Vaškem. Michaela Katráková s Martinem Vydrou při něm potvrdili, že pokud jejich úsilí vydrží, mají oba našlápnuto ke hvězdné kariéře. Opera Prodaná nevěsta, zasazená na vesnickou náves na Plzeňsku, oslavila i díky nim důstojně 155. výročí od premiéry, připadající právě na den nepomuckého koncertu.  

Eva Urbanová v programových novinách oslav, vydaných v lednu 2021, ke koncertu uvedla: „Samozřejmě se velmi těším. Ale já raději řeknu, že se až tolik netěším, protože mám zkušenost, že pak se vše povede na výbornou. Bez zdravotních, covidových či povětrnostních a jiných omezení.“ Nutno podotknout, že jsme se potýkali se vším výše uvedeným. Zdravotní problémy měla Eva velké, kvůli koncertu odložila nutnou operaci kolene, kterou zdárně absolvovala jen dva dny po akci. Ani přes velké bolesti nedala na pódiu nic znát a doslova se obětovala pro diváky a své fanoušky. Ostatně o jejich účasti bylo rozhodnuto až 14 dní před koncertem. Zde se sluší poděkovat nepomuckým zastupitelům, kteří byli ochotni připustit, že by se koncert konal za velkých finančních ztrát případně i bez diváků tak, aby mohl být přenášen alespoň skrze televizní obrazovky (jednalo se o historicky první přenos z Nepomuka na obrazovkách ČT). A konečně počasí: celý týden před akcí foukal silný studený vítr, pršelo a byla zima. Až v den koncertu se nebe trochu umoudřilo, teploty vystoupaly k přijatelnějším 15°C a vysvitlo slunce. Jako by tam nahoře sv. Jan Nepomucký dělal, co mohl, aby se největší koncert k jeho poctě vyvedl.

Předprodej vstupenek byl zastaven vzhledem k nejisté koronavirové době již dva měsíce před akcí a na řadu diváků se nedostalo, a proto Eva Urbanová přislíbila, že vystoupí v regionu i v roce 2022 v rámci jiného obdobně velkého projektu. Pokud se to podaří, bližšího představení této akce bychom se mohli dočkat v závěru letošního roku, kdy by měl rovněž odstartovat předprodej vstupenek. Jak se ukázalo už letos, vyčkávat s jejich nákupem se ne vždy vyplatí.

Zdroj: Město Nepomuk

Napsat komentář